PCIAutomation
- CAD Elektryczny

Automatyczne generowanie dokumentacji elektrycznej - 5 prostych zasad

◀  Powrót do listy artykułów

Artykuł opisuje 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, żeby osiągnąć wysoki stopień ponownego użycia i automatyzacji pracy podczas tworzenia schematów elektrycznych, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PC | Automation.

Gdy osiągniesz już wprawę w pracy z projektami, powinieneś przyjrzeć się bliżej kilku opcjom, które mogą znacząco zwiększyć twoją wydajność podczas tworzenia dokumentacji elektrycznej.

Generalnie chodzi o ponowne wykorzystanie już wykonanych materiałów. W niektórych wypadkach przygotowane materiały mogą być wykorzystane w takim stopniu, że będziesz mógł pozwolić programowi PC | Automation automatycznie generować strony projektów.

Mówiąc prosto – jest 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, żeby osiągnąć wysoki stopień ponownego użycia i automatyzacji pracy podczas tworzenia schematów elektrycznych, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PC | Automation.

1. Rozszerzone użycie rysunków standardowych

Jak wspomniano w artykule „10 prostych zasad rysowania schematów obwodów elektrycznych i automatyki na PC”, możesz zaoszczędzić naprawdę wiele czasu używając szablonów projektów i szablonów stron.

Gdy zaczynasz nowy projekt przez otwarcie szablonu projektu, wszystkie niezbędne strony projektu będą dostępne od samego początku. W PC | Automation możesz także utworzyć bibliotekę zawierającą schematy standardowe/rysunki standardowe, których często używasz na schematach.

Te rysunki mogą mieć dołączone dane aparatów dla wszystkich symboli na rysunku. Gdy umieszczasz taki rysunek standardowy, program przeniesie wszystkie dane razem z rysunkiem, dzięki czemu możliwe będzie wypełnienie niezbędnych zestawień dla takich rysunków.

Jeżeli w niektórych rysunkach istnieje konieczność dodania innych informacji podczas umieszczania rysunku, możesz to określić podczas tworzenia rysunku. Gdy następnie umieszczasz taki rysunek, pojawia się okno dialogowe, w którym wpisujesz wszystkie niezbędne informacje, które są przenoszone do wstawianego rysunku.

2. Automatyczne umieszczanie rysunków standardowych na szablonach stron

Gdy utworzyłeś potrzebne rysunki standardowe i szablony stron, jesteś gotów do następnego kroku ku szybszej pracy. Gdy chcesz rozpocząć rysowanie nowej strony schematu, otwierasz szablon strony.

Możesz ją przygotować np. tak, że są już na niej umieszczone linie potencjałowe. Jeżeli nie ma ich w szablonie, możesz wstawić je automatycznie za pomocą odpowiedniej funkcji programu.

Następnie umieszczasz rysunki standardowe ręcznie – lub stosujesz funkcję automatycznego umieszczania rysunków standardowych. Ta funkcja automatycznie łączy rysunki standardowe z narysowanymi potencjałami elektrycznymi.

3. Automatyczne generowanie projektów

Gdy wszystkie niezbędne rysunki standardowe i szablony stron są utworzone, możesz pozwolić programowi automatycznie generować projekty. Może to być przydatne tam, gdzie schematy zawierają wiele powtarzających się fragmentów. Jeżeli chcesz, możesz także pozwolić programowi PC | Automation rysować projekty zawierające setki stron, bazując na informacjach z np. pliku Excela.

Poza stronami schematów, takie automatycznie tworzone projekty mogą zawierać także wszystkie inne niezbędne strony – jak strony tytułowe projektu i rozdziałów, spisy treści projektu i rozdziałów, wszystkie rodzaje zestawień (części, składników, kabli, złączek i PLC) oraz strony z drukowanymi etykietkami. Bazując na tym możesz następnie pozwolić programowi PC | Automation tworzyć automatycznie prawdziwe graficzne plany kabli, złączek czy połączeń.

4. Łączenie projektów

Gdy wielu inżynierów elektryków pracuje nad tym samym projektem, każdy z projektantów może tworzyć swój własny niezależny projekt, który następnie może być połączony z projektami innych projektantów. Można to wykonać na przykład za pomocą Excela. Gdy projekty są łączone, oznaczenia referencyjne oraz inne parametry projektu i stron mogą być również sterowane przez Excela.

W dowolnym momencie każdy z projektantów może wygenerować pełny projekt, zawierający aktualne strony schematów sterowania, zasilania, PLC, zestawień i inne. Podczas łączenia takich projektów, nadal można generować odrębne zestawienia dla różnych części indywidualnych projektów, na przykład stosując oznaczenia referencyjne. Oszczędza się więc czas, ponieważ wszystkie zainteresowane strony mają w każdej chwili dostęp do pełnej dokumentacji.

5. Zaawansowane ponowne użycie + inteligentne funkcje PCSCHEMATIC

Ogólną zasadą w większości opcji wspomnianych wyżej jest wykorzystanie istniejących materiałów połączone z inteligentnymi funkcjami programu PC | Automation. Zaznajamiając się tym możesz dojść do tworzenia różnych części projektu tylko jednokrotnie. Gdy na przykład kopiujesz wszystkie obiekty z fragmentu dokumentacji, możesz tego użyć ponownie tak:

  • Możesz umieścić ten fragment gdziekolwiek na stronie schematu, lub na innej stronie projektu. Podczas umieszczania kopii, program zaoferuje ci automatyczną zmianę w kopii nazw wszystkich symboli, złączek i kabli – podobnie jak zaproponuje ci automatyczną zmianę oznaczeń referencyjnych w kopii. Ponadto parametry aparatu dołączone do symboli będą również dołączone do symboli w kopii.
  • Bazując na kopii możesz również tworzyć schematy standardowe/ rysunki standardowe, dla automatycznego wstawiania na stronach schematów.
  • Poza tym możesz utworzyć nowy symbol bazując na kopiowanym obszarze.

Innym miejscem, w którym spotkasz zasadę robienia czegoś tylko raz jest tworzenie symboli z dołączonymi parametrami aparatu. Gdy utworzyłeś symbol z dołączonymi parametrami z bazy danych i umieściłeś go w podręcznym menu symboli, które jest zawsze widoczne, ten symbol będzie od razu dostępny podczas rysowania schematów. Parametry aparatu będą od razu dołączone do aparatu, więc nie będziesz musiał sięgać po nie do bazy aparatury.

Jeżeli następnie potrzebujesz zmienić wygląd symbolu lub dołączone do niego parametry, możesz to zrobić dla jednego symbolu a program da ci opcję automatycznego przeniesienia tych zmian do wszystkich wystąpień tego symbolu w projekcie. Gdy chcesz wymienić wszystkie wystąpienia jednego symbolu innym symbolem, po prostu zastosuj funkcję automatycznej zamiany symboli.

Poświęć czas na naukę

Nauka tych opcji wymaga trochę wysiłku z twojej strony. Podręczniki do programu zawierają opisy, z których możesz dowiedzieć się, jak to wykonać – jest to do zrobienia i nie jest bardzo trudne. Szybką metodą zapoznania się z tymi opcjami może być uczestnictwo w kursie nauki programu, gdzie nauczysz się również wiele o funkcjach programu. Czas spędzony na takim szkoleniu zaowocuje szybszą pracą na co dzień.

Inne artykuły z tej serii

Może przeczytać więcej w następujących artykułach:

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2022 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności