Logo AutomationPC | Automation

Dlaczego warto używać programu typu CAD elektryczny, a nie uniwersalnego programu CAD do tworzenia dokumentacji elektrycznej?

◀  Powrót do listy artykułów

Profesjonaliści elektrycy mają dylemat, czy używać systemów typu CAD ogólny, takich jak AutoCAD, czy specjalizowanych systemów typu CAD elektryczny. Ten artykuł skupia się na zaletach i wadach używania obu typów programów do celów tworzenia dokumentacji elektrycznej.

Gdy chcesz wywiercić dziurę w betonie, bierzesz wiertło do betonu. Gdy chcesz wywiercić dziurę w blacie, bierzesz wiertło do drewna. Jeżeli użyjesz wiertła do drewna do betonowej ściany, albo wiertła do betonu do drewnianego blatu, również uzyskasz jakiś efekt, ale będziesz musiał poświęcić na to więcej czasu - i cóż, rezultat może nie być taki, jakiego oczekiwałeś.

Ta metafora pasuje doskonale do porównania programów CAD: ogólnych i elektrycznych.

Siła AutoCAD

AutoCAD jest najczęściej używanym uniwersalnym programem CAD na świecie - i nie bez powodu. Jest doskonały do rysunków technicznych, pełen inteligentnych funkcji dla rysowania kształtów, zmiany średnic, oglądania szczegółów z różnych perspektyw, eksplorowania rysunków itd. Jeżeli tego potrzebujesz, AutoCAD jest doskonałym programem dla Ciebie. Właśnie do takich zadań AutoCAD został stworzony.

Używanie AutoCAD do tworzenia dokumentacji elektrycznej

Ale czy możliwe jest również tworzenie dokumentacji elektrycznej w programie AutoCAD? Tak, możesz to zrobić, ale nie jest to obszar, dla którego został on stworzony:

 • Możesz zaprojektować symbole elektryczne, ale nie będziesz mógł dodać do nich „inteligencji”
 • Możesz narysować listę części, ale nie możesz spowodować, aby wypełniała się automatycznie
 • Możesz pisać teksty, ale nie możesz ich automatycznie tłumaczyć
 • Możesz umieścić cewki przekaźników i styki, ale nie możesz automatycznie aktualizować powiązań między nimi
 • Możesz narysować wszystkie schematy, jakie chcesz, ale nie możesz zebrać wszystkich schematów w jednym pliku z automatycznymi powiązaniami między stronami itd.

Ponadto kolejność prac w uniwersalnym programie jest podporządkowana wymaganiom rysunku technicznego. Dodanie dodatkowych funkcji elektrycznych do uniwersalnego programu CAD powoduje - poza dodatkowymi kosztami - zwiększenie stopnia skomplikowania programu. Analogicznie dodanie funkcji rysunku technicznego do programu typu CAD elektryczny da kiepski rezultat.

Elektrycy często nie znają programu AutoCAD

Pracownicy działów elektrycznych rzadko znają AutoCAD w stopniu zaawansowanym. Używanie uniwersalnego programu CAD do tworzenia dokumentacji elektrycznej wymaga zatrudnienia dodatkowej osoby do tworzenia dokumentacji bazującej na rysunkach z działu elektrycznego. To komplikuje komunikację między osobami zaangażowanymi w ten proces, mogąc doprowadzić do nieporozumień.

Inwestycja w program, który umożliwi działowi elektrycznemu tworzenie dokumentacji na ich własnych zasadach, może zwrócić się szybko.

Siła programów typu CAD elektryczny

Gdy tworzysz dokumentację elektryczną, potrzebujesz innych typów inteligentnych funkcji.

Potrzebujesz takich funkcji jak:

 • Automatyczna aktualizacja zestawień części i połączeń
 • Automatyczne numerowanie symboli i kabli na schematach
 • Wspieranie stosowania norm elektrycznych Inteligentne kopiowanie
 • Wspomaganie tworzenia rysunków poprawnych montażowo (z tzw. kierunkami drutowania)
 • Stosowanie odsyłaczy między stronami
 • Oznaczenia referencyjne
 • Automatyczne rysowanie linii połączeń
 • Proste kopiowanie danych w projekcie i między projektami
 • Odsyłacze między symbolami (np. cewka - styki czy master - slave)
 • Automatyczne generowanie graficznych planów kabli i końcówek
 • Komunikacja z programami dla sterowników PLC
 • Możliwość automatycznego tworzenia i wysyłania plików zamówień

... i wiele innych funkcji dla elektrycznego CAD.

Jeżeli prowadzisz interesy w innych krajach, potrzebujesz również automatycznego tłumaczenia tekstów na rysunkach i możliwości określenia, które typy tekstów podlegają tłumaczeniu.

Bazy danych aparatury - jeden z głównych czynników oszczędności czasu

W programie typu CAD elektryczny symbole na schemacie mogą być „inteligentne”. Oznacza to, że mogą posiadać numer artykułu dla aparatu, który reprezentują, jak również bardziej istotne: punkty połączeniowe dla aparatu mogą być inteligentnie rozpoznawane i obsługiwane przez program.

Możliwość dodania tego typu informacji do aparatu pozwala programowi automatycznie aktualizować zestawienia materiałowe. Tak działa np. nasz program CAD elektryczny PCSCHEMATIC Automation, który posiada też wszystkie wymienione wcześniej cechy tego typu programów.

Razem z programem otrzymujesz bazę aparatury zawierającą kilkadziesiąt tysięcy aparatów różnych producentów. To pozwala na niezwykłe powiązanie zadań:

 • Po wybraniu aparatu z bazy aparatury otrzymasz menu aparatu zawierające symbole elektryczne dla tego aparatu
 • Gdy umieścisz symbole na schematach, numery artykułów są automatycznie przenoszone do schematu.
 • Dzięki temu program może automatycznie wypełnić wszystkie rodzaje zestawień bez konieczności wpisywania ręcznie żadnych informacji o aparacie.
 • Gdy kopiujesz te symbole w schematach, kopiowane symbole nadal zawierają te same numery artykułu, co oryginały.

To jest rzeczywista oszczędność czasu w codziennej pracy.

Połączona siła obu rodzajów programów CAD

Ale dlaczego nie używać potęgi obu programów: np. programu AutoCAD i programu typu CAD elektryczny w tym samym czasie? Jeżeli normalnie tworzysz rysunki rzutów pomieszczeń lub budynków w AutoCAD, możesz to robić dalej. Mając gotowy rzut wykonany w AutoCAD, możesz wstawić go do programu elektrycznego jako tzw. obiekt OLE.

W programie typu CAD elektryczny takim jak PCSCHEMATIC Automation możesz wstawiać symbole elektryczne na rysunku z AutoCAD. Informacje elektryczne przechowywane są w PCSCHEMATIC Automation. Gdy musisz dokonać zmian w rysunku rzutu, możesz otworzyć AutoCAD bezpośrednio z PCSCHEMATIC Automation. Możesz zmienić rzut tak jak robisz to w AutoCAD.

Gdy zakończysz zmiany, powrócisz do normalnego trybu pracy PCSCHEMATIC i dodasz więcej informacji elektrycznych do swojego rysunku w PCSCHEMATIC Automation - tworzonego na rysunku AutoCAD. Pracując w ten sposób można nawet wykonać rysunek AutoCAD bezpośrednio z Automation i zachować go jako dokument AutoCAD wewnątrz dokumentu Automation.

Jednak taki sposób pracy wymaga zainstalowania zarówno AutoCAD jak i PCSCHEMATIC Automation.

Importowanie plików AutoCAD

Jeżeli nie chcesz kupować licencji AutoCAD, możesz zapewnić komunikację między tymi programami w inny sposób. W typowym sposobie postępowania architekt tworzy rysunek w AutoCAD i eksportuje go jako plik DXF lub DWG do działu elektrycznego, który używa PCSCHEMATIC Automation. Oni ładują ten plik i dodają dokumentację elektryczną do rysunku.

Na tym etapie mogą oni skorzystać ze wszystkich funkcji, udostępnianych przez program typu CAD elektryczny. Po dodaniu informacji elektrycznych rysunek jest eksportowany z powrotem do AutoCAD w formacie DXF/DWG, więc architekci mogą otrzymać informację, której potrzebują. Jest to typowy sposób pracy w PCSCHEMATIC. Na marginesie należy dodać, że PCSCHEMATIC Automation udostępnia funkcje pozwalające narysować proste rysunki rzutów, ale nie powinieneś używać go do wykonania kompletnego projektu domu.

Kiedy używać uniwersalnego CAD do tworzenia dokumentacji elektrycznej

Przed podjęciem decyzji o zakupie programu typu CAD elektryczny ważne jest rozważenie, jak często wykonuje się dokumentację elektryczną. Jeżeli potrzebujesz narysować tylko prosty schemat obwodu raz na miesiąc, zawierający listę części z 38 elementami, powinieneś dalej używać AutoCAD.

Jeżeli są to twoje jedyne potrzeby w tym zakresie, nie powinieneś inwestować pieniędzy w zaawansowany program typu CAD elektryczny.

Rozważ swoje potrzeby

Powiedziawszy to wszystko pozostaje najważniejszy kwestia: rozważ, co naprawdę potrzebujesz i jak wiele czasu spędzasz na tworzeniu dokumentacji elektrycznej. Zobacz też, jakie są twoje potrzeby oraz czy program, który chcesz kupić spełnia te potrzeby. Zawsze warto rozpoznać rynek i porównać możliwości i funkcje różnych systemów typu elektryczny CAD.

Przydatne łącza:

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Program PC | Automation

Program PC | Automation

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska
NIP: PL7741814001

© 2021 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności