PCIAutomation
- CAD Elektryczny

Normy dla dokumentacji elektrycznej

◀  Powrót do listy artykułów

Nie każdy zdaje sobie sprawę, jak ścisłe są standardy Unii Europejskiej dla dokumentacji elektrycznej - albo jak rygorystyczne wymagania zostały teraz wprowadzone w Unii Europejskiej. Obecnie trudno znaleźć program typu CAD elektryczny, któremu łatwo byłoby sprostać standardom.

„Najnowsze wymagania Unii Europejskiej dla dokumentacji elektrycznej zostały tak bardzo zaostrzone, że chyba tylko profesorowie będą potrafili wykonać poprawną dokumentację. Zwykły projektant nie jest w stanie sprostać wymaganiom bez wsparcia” - mówi Ove Larsen, CEO (dyrektor zarządzający) w PCSCHEMATIC, firmie projektującej najlepiej sprzedający się w Danii program CAD elektryczny - PCSCHEMATIC Automation.

Pozwól programowi CAD spełniać wymogi standardów

Tworzenie poprawnej dokumentacji nie jest tylko wymogiem samym w sobie. Najnowsze wymogi dotyczące standardów w zakresie dokumentacji spowodowały, że produkowane przez firmy urządzenia nie otrzymają certyfikatu zgodności z wymogami Unii Europejskiej (CE-approved), jeżeli ich dokumentacja nie będzie zgodna z normami. Dlatego Ove Larsen uznał, że wsparcie dla norm i standardów IEC/EN/ISO w programie jest priorytetem podczas projektowania nowych wersji programu PC | Automation.

Inteligentne wsparcie oznaczeń referencyjnych

„Dla większości projektantów” - kontynuuje Ove Larsen - „niezbędne jest obecnie stosowanie oznaczeń referencyjnych dla strukturyzacji dokumentacji elektrycznej. Dobrą wiadomością jest jednak fakt, że uchwycenie koncepcji stosowania oznaczeń referencyjnych nie jest takie trudne, a program posiada ułatwienia, które pozwalają łatwo sprostać standardom.”

Cytat

Musisz być chyba profesorem, żeby obecnie tworzyć poprawną dokumentację elektryczną bez używania dobrego programu CAD dla elektryków
- Ove Larsen, CEO

Oznaczenia referencyjne mogą być zastosowane zarówno dla wszystkich stron w projekcie, jak i dla wybranych obszarów na stronie. Może to mieć swoje odbicie w nazwach symboli w obszarach z oznaczeniami referencyjnymi, gdzie program automatycznie wspiera stosowanie odpowiednich oznaczeń.

Dzielenie na rozdziały dla lepszego przeglądu

W tym samym czasie Ove Larsen położył nacisk na stworzenie funkcji, które pomagają lepiej zarządzać obszerną dokumentacją. Można podzielić projekt na rozdziały, tworząc automatycznie spisy treści dla każdego rozdziału osobno. Ponadto wbudowane okno Eksplorera pozwala na łatwy dostęp do każdego pojedynczego elementu na stronach schematu. Przegląd całej dokumentacji jest ułatwiony z uwagi na fakt, że cała dokumentacja jest zebrana razem w jednym pliku.

Nazewnictwo symboli zgodnie z bieżącymi normami EN/IEC/ISO

„Podczas instalacji programu PC | Automation tworzony jest katalog symboli EN60617” - opisuje Ove Larsen. „Zawiera on symbole elementów zgodne z opisem zawartym w normie EN60617. W katalogu tym znajdują się również symbole nie ujęte w normie (np. dla aparatów złożonych), ale zaprojektowane zgodnie z wytycznymi normy. Innymi słowy są to symbole, które wyglądają tak, jak wyglądałyby one gdyby były ujęte w normie. Po instalacji bazy aparatury program tworzy także dodatkowe katalogi z symbolami. Są to katalogi z symbolami, które nie są ujęte w normie EN60617, ale są zaprojektowane zgodnie z wymogami tej normy.”

Zgodność ze standardami podczas kopiowania obszarów

Dokładne zasady zostały również określone w odniesieniu do numerowania i nazywania zacisków elementów i złączek. Możliwe jest numerowanie/nazywanie zarówno zacisków silników jak i zacisków pomocniczych, a także zacisków wejściowych i wyjściowych według różnych zasad.

◀  Powrót do listy artykułów

 

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2022 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności