Logo AutomationPC | Automation

Praca z bazą aparatury i zestawieniami w dokumentacji elektrycznej - 5 prostych zasad

◀  Powrót do listy artykułów

Artykuł opisuje 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, żeby szybko i efektywnie pracować z bazą danych i zestawieniami, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PCSCHEMATIC Automation.

Gdy osiągniesz już zadowalające doświadczenie w rysowaniu PLC oraz schematów sterowania i zasilania, możesz zaoszczędzić wiele czasu zapoznając się z zasadami pracy z bazą danych i zestawieniami.

Mówiąc prosto – jest 5 rzeczy, które powinieneś znać, żeby szybko i efektywnie pracować z bazą danych i zestawieniami, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PCSCHEMATIC Automation.

1. Jak PCSCHEMATIC wypełnia automatycznie zestawienia

Podczas tworzenia dokumentacji elektrycznej, zastosowane aparaty są reprezentowane przez jeden lub wiele symboli elektrycznych – jeden symbol dla każdej funkcji aparatu. Wszystkie te symbole mogą mieć dołączony numer artykułu – np. kod EAN lub typ. Dzięki temu program może dołączyć dalsze informacje dla symbolu/aparatu z bazy aparatury.

 

Cytat

Gdy wybierasz aparat z bazy danych, pojawia się menu symboli dla aparatu zawierające wszystkie symbole elektryczne dla funkcji elektrycznych tego aparatu. Gdy umieszczasz te symbole na schematach, dane aparatu są automatycznie dołączane. Dzięki temu PCSCHEMATIC Automation może automatycznie wygenerować dowolne zestawienia.
(CAD elektryczny i inteligentne symbole elektryczne)

 

Gdy zestawienia w programie mają zostać wypełnione, program pobiera informacje o numerach użytych aparatów bezpośrednio ze schematów. Bazując na tych informacjach program pobiera dalsze informacje z bazy danych i wypełnia zestawienia automatycznie.

2. Jak utworzyć swoją własną bazę aparatury

W celu zapewnienia jak najlepszego działania tej funkcji, możliwe jest utworzenie swojej własnej bazy aparatury. Można to wykonać przez zwykły import części istniejącej w programie bazy aparatury. Dane, które masz w postaci elektronicznej mogą być również w prosty sposób dodane do bazy aparatury. Niektóre firmy wyznaczają jedną osobę, która jest odpowiedzialna za zarządzanie bazą aparatury w programie PCSCHEMATIC Automation.

3. Jak przeprowadzać konserwację bazy aparatury

Gdy chcesz przeprowadzać konserwację bazy aparatury, powinieneś również wiedzieć, jak edytować informację w bazie aparatury, aktualizować informację z zastosowanych baz aparatury oraz jak dodać nowe pozycje do bazy aparatury. Na tym etapie możesz zaoszczędzić czas ucząc się, jak dodawać nowe aparaty do bazy w sposób graficzny, oraz jak projektować swoje własne symbole.

4. Jak tworzyć, wstawiać i aktualizować zestawienia w projekcie

Jeżeli nie używasz gotowych stron dla zestawień, które są dostarczane razem z programem, warto zapoznać się z zasadami tworzenia zestawień w PCSCHEMATIC Automation. Lub nauczyć się choćby jak w prosty sposób adaptować istniejące zestawienia do swoich potrzeb.

Powinieneś więc wiedzieć, w jaki sposób łatwo wstawić takie zestawienia do projektu oraz w jaki sposób szybko określić zakres aparatów, które mają się znaleźć na generowanych zestawieniach. Powinieneś również wiedzieć, jaka komenda służy do wypełniania zestawień.

5. Jak eksportować zestawienia do plików

Wszystkie typy zestawień w programie mogą być zapisywane do plików. Gdy np. chcesz wyeksportować listę części do systemu zarządzania magazynem, wysłać plik z zamówieniem, plik z numerami przewodów lub listę We/Wy PLC do programu PLC, powinieneś wiedzieć, jak stworzyć pliki zestawień w kilka minut. Jeżeli chcesz nauczyć się, jak to zrobić samemu, powinieneś poświęcić temu zagadnieniu chwilę uwagi.

Nauka tych opcji nie wymaga dużego wysiłku z twojej strony. Bezpłatne podręczniki do programu zawierają opisy, z których możesz dowiedzieć się, jak to wykonać – jest to do zrobienia i nie jest bardzo trudne. Szybką metodą zapoznania się z tymi opcjami może być uczestnictwo w szkoleniu z zakresu obsługi programu, gdzie nauczysz się również wiele o funkcjach programu. Czas spędzony na takim szkoleniu zaowocuje szybszą pracą na co dzień.

Inne artykuły z tej serii

Może przeczytać więcej w następujących artykułach:

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Program PC | Automation

Program PC | Automation

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska
NIP: PL7741814001

© 2021 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności