Logo AutomationPC | Automation

Praca z kablami na schematach okablowania

◀  Powrót do listy artykułów

Posiadanie aktualnej dokumentacji wykorzystania żył w kablach oraz automatyczne tworzenie graficznych planów kabli było długo na szczycie życzeń służb technicznych. Marzenia te spełnia program Automation oferowany z bazą danych kabli zawierającą nazwy i kolory dla żył kabli.

Utrzymanie informacji o tym, które żyły kabla są w użyciu, a które są wolne, było trudne przy wykorzystaniu dokumentacji elektrotechnicznej tworzonej ręcznie.

Fakt, że program Automation nie tylko to umożliwia, ale również generuje automatycznie graficzne plany kabli, jest więc długo oczekiwaną wiadomością. Kombinacja prostych w użyciu funkcji dla żył i kabli oraz silne wsparcie ze strony bazy danych czyni tę wiadomość jeszcze bardziej interesującą.

Program śledzi przebieg żył kabli

Automation został zaprojektowany tak, aby użytkownik mógł się skoncentrować na aspektach technicznych, podczas gdy praktyczne detale rozwiązuje program. Dla każdego kabla w dokumentacji program pamięta, które żyły są już użyte, a które są wolne.

Wszystko, co musisz zrobić to pobrać kabel z bazy aparatury i wskazać na schemacie, które linie połączeń reprezentują jego żyły. Gdy wskażesz, że dana linia na schemacie jest żyłą w wybranym kablu, otrzymasz przegląd wolnych żył w tym kablu. Teraz możesz na przykład określić, że ta linia odpowiada niebieskiej żyle w kablu.

Gdy w przyszłości zwolnisz tę żyłę w kablu, stanie się ona ponownie dostępna i może być przypisana do innej linii.

Baza aparatury zawierająca kable z oznaczeniami

W bazie aparatury programu znajdują się kable różnych producentów.

Baza aparatury zawiera nie tylko kody katalogowe i symbole elektryczne dla kabli, zawiera również oznaczenia kolorów lub oznaczenia literowe dla każdej żyły kabla. Gdy wstawiasz kabel korzystając z tej bazy, informacja o oznaczeniach jest automatycznie przenoszona do twojej dokumentacji. Dodatkowo informacja ta jest umieszczana na graficznym planie kabli, który program generuje automatycznie. Gdy wybierasz kabel z bazy aparatury, przenosisz też numer artykułu do list części i składników, które są automatycznie aktualizowane przez program. Możesz zatem skoncentrować się na aspektach technicznych i pozwolić programowi zrobić resztę we współpracy z bazą aparatury.

Dostępność różnych standardów tworzenia nazw

W praktyce istnieje wiele standardów kodów kolorów i nazw dla kabli. Program zawiera zestaw plików, które odpowiadają najważniejszym standardom w tym zakresie. Gdy będziesz chciał dodać kable do bazy aparatury programu, możesz skorzystać z tych standardów.

Jeżeli będziesz potrzebował specjalny standard, stworzysz go w prosty sposób.

Graficzne plany kabli Kiedy utworzysz dokumentację określającą przypisanie żył kabli, możesz wygenerować automatycznie zestawienia kabli i plany graficzne kabli. Tak jak dla innych rodzajów zestawień w programie, zestawienie kabli może być wydrukowane lub zapisana w postaci pliku tekstowego, który może być zaimportowany przez inne programy. W graficznym planie kabli możesz kontrolować wygląd różnych typów linii, tak by spełnić firmowe standardy. W graficznym planie kabli możesz również umieścić numery kabli użyte w dokumentacji - na przykład wygenerowane w Automation przez funkcję automatycznej numeracji kabli. Podobnie jak dla planów złączek, z łatwością można określić wygląd graficznego planu kabli.

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Program PC | Automation

Program PC | Automation

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska
NIP: PL7741814001

© 2021 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności