PCIAutomation
- CAD Elektryczny

Praca z kablami na schematach okablowania

◀  Powrót do listy artykułów

Posiadanie aktualnej dokumentacji wykorzystania żył w kablach oraz automatyczne tworzenie graficznych planów kabli było długo na szczycie życzeń służb technicznych. Marzenia te spełnia program PC | Automation oferowany z bazą danych kabli zawierającą nazwy i kolory dla żył kabli.

Utrzymanie informacji o tym, które żyły kabla są w użyciu, a które są wolne, było trudne przy wykorzystaniu dokumentacji elektrotechnicznej tworzonej ręcznie.

Fakt, że program PC | Automation nie tylko to umożliwia, ale również generuje automatycznie graficzne plany kabli, jest więc długo oczekiwaną wiadomością. Kombinacja prostych w użyciu funkcji dla żył i kabli oraz silne wsparcie ze strony bazy danych czyni tę wiadomość jeszcze bardziej interesującą.

Program śledzi przebieg żył kabli

PC | Automation został zaprojektowany tak, aby użytkownik mógł się skoncentrować na aspektach technicznych, podczas gdy praktyczne detale rozwiązuje program. Dla każdego kabla w dokumentacji program pamięta, które żyły są już użyte, a które są wolne.

Wszystko, co musisz zrobić to pobrać kabel z bazy aparatury i wskazać na schemacie, które linie połączeń reprezentują jego żyły. Gdy wskażesz, że dana linia na schemacie jest żyłą w wybranym kablu, otrzymasz przegląd wolnych żył w tym kablu. Teraz możesz na przykład określić, że ta linia odpowiada niebieskiej żyle w kablu.

Gdy w przyszłości zwolnisz tę żyłę w kablu, stanie się ona ponownie dostępna i może być przypisana do innej linii.

Baza aparatury zawierająca kable z oznaczeniami

W bazie aparatury programu znajdują się kable różnych producentów.

Baza aparatury zawiera nie tylko kody katalogowe i symbole elektryczne dla kabli, zawiera również oznaczenia kolorów lub oznaczenia literowe dla każdej żyły kabla. Gdy wstawiasz kabel korzystając z tej bazy, informacja o oznaczeniach jest automatycznie przenoszona do twojej dokumentacji. Dodatkowo informacja ta jest umieszczana na graficznym planie kabli, który program generuje automatycznie. Gdy wybierasz kabel z bazy aparatury, przenosisz też numer artykułu do list części i składników, które są automatycznie aktualizowane przez program. Możesz zatem skoncentrować się na aspektach technicznych i pozwolić programowi zrobić resztę we współpracy z bazą aparatury.

Dostępność różnych standardów tworzenia nazw

W praktyce istnieje wiele standardów kodów kolorów i nazw dla kabli. Program zawiera zestaw plików, które odpowiadają najważniejszym standardom w tym zakresie. Gdy będziesz chciał dodać kable do bazy aparatury programu, możesz skorzystać z tych standardów.

Jeżeli będziesz potrzebował specjalny standard, stworzysz go w prosty sposób.

Graficzne plany kabli Kiedy utworzysz dokumentację określającą przypisanie żył kabli, możesz wygenerować automatycznie zestawienia kabli i plany graficzne kabli. Tak jak dla innych rodzajów zestawień w programie, zestawienie kabli może być wydrukowane lub zapisana w postaci pliku tekstowego, który może być zaimportowany przez inne programy. W graficznym planie kabli możesz kontrolować wygląd różnych typów linii, tak by spełnić firmowe standardy. W graficznym planie kabli możesz również umieścić numery kabli użyte w dokumentacji - na przykład wygenerowane w PC | Automation przez funkcję automatycznej numeracji kabli. Podobnie jak dla planów złączek, z łatwością można określić wygląd graficznego planu kabli.

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2022 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności