PCIAutomation
- CAD Elektryczny

Praca z projektami dokumentacji elektrycznej - 5 prostych zasad

◀  Powrót do listy artykułów

Poznaj 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, żeby szybko i efektywnie tworzyć projekty dokumentacji elektrycznej, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PC | Automation.

Gdy osiągniesz już odpowiednią wiedzę na temat rysowania schematów z PLC oraz schematów sterowania i zasilania, możesz zaoszczędzić wiele czasu zapoznając się z zasadami pracy z projektami.

Mówiąc prosto – jest 5 rzeczy, które powinieneś znać, żeby szybko i efektywnie pracować z projektami, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PC | Automation.

1. Co to znaczy „Zorientowany projektowo”

Zanim zaczniesz pracować z projektami, musisz najpierw zrozumieć, co to znaczy, że PC | Automation jest zorientowany projektowo. Fakt, że CAD elektryczny jest zorientowany projektowo oznacza, że wszystkie części dokumentacji elektrotechnicznej są zawarte w jednym pliku.

Ten plik może zawierać:

 • Strony tytułowe projektu i rozdziałów
 • Spisy treści projektu i rozdziałów
 • Schematy zasilania i sterowania
 • Schematy PLC i inne rodzaje schematów
 • Wszystkie rodzaje zestawień (np. części, składników, kabli, złączek i PLC)
 • Strony do dla drukowania etykietek, graficzne plany kabli, złączek i połączeń

W efekcie możesz łatwo aktualizować zestawienia w projekcie i nie musisz spędzać czasu na zbieranie wszystkich plików dla projektu, nad którym pracujesz – ponieważ jest tylko jeden plik, zawierający to wszystko.

2. Jak tworzyć nowe projekty i nowe strony projektowe – używanie szablonów

Gdy chcesz utworzyć nowy projekt, możesz na prawdę zaoszczędzić wiele czasu używając szablonów projektów.

Gdy rozpoczynasz otwierając szablon projektu, nigdy nie zaczynasz od zera. Taki szablon zawiera wszystkie strony, których potrzebujesz podczas tworzenia projektu takiego typu, który chcesz właśnie utworzyć. Np. strony tytułowe, spisy treści, strony dla schematów z tabelkami rysunkowym i strony dla zestawień. Możesz dzięki temu od razu rozpocząć rysowanie schematów.

Otwieranie szablonów projektów jest tak proste, jak w Microsoft Word. Możesz kolejno otworzyć szablony stron dla wszystkich różnych rodzajów stron, których będziesz potrzebował w projekcie.

3. Jak uzyskać przegląd projektu

Gdy projekt zaczyna się rozrastać, ważne jest, aby wiedzieć, jak mieć przegląd całego projektu. W tym kontekście, powinieneś wiedzieć jak zmienić stronę w projekcie, jak nazwać stronę oraz jak przenosić i kopiować strony. Warto też dowiedzieć się, jak łatwo jest podzielić projekt na rozdziały.

Oprócz tego warto również wiedzieć jak szybko można kliknąć na dowolny symbol w projekcie, jak również jak wyszukiwać symbole i teksty.

4. Jak dołączać informacje do stron projektu oraz do całego projektu

Powinieneś również wiedzieć, jak dołączyć informacje do każdej strony w projekcie (np. czas modyfikacji strony) oraz jak dołączyć informacje o całym projekcie (np. nazwę klienta).

5. Jak projektować symbole, formatki rysunkowe i zestawienia

W celu zapewnienia zgodności z normami, warto wiedzieć jak projektować swoje własne symbole - w przypadku, gdy potrzebujesz inny symbol niż jeden z ponad 1400 symboli dostępnych w programie.

Warto również zapoznać się z zasadami tworzenia własnych formatek rysunkowych i zestawień – lub przynajmniej jak zmienić do swoich potrzeb formatki rysunkowe/zestawienia dołączane standardowo do programu.

Łatwość nauki

Pierwsze cztery zagadnienia mogą zostać opanowane całkiem szybko. Piąte wymaga więcej uwagi z twojej strony. Jednak podręczniki do programu zawierają opisy jak to zrobić – więc jest to do zrobienia samemu. Niektóre firmy wyznaczają osobę, która jest odpowiedzialna za tworzenie formatek rysunkowych/zestawień.

Wiele innych opcji

Oczywiście w programie jest o wiele więcej opcji, niż tylko te wspomniane powyżej, z którymi warto się zapoznać. Są to np.:

 • Jak umieszczać/wymieniać automatycznie logo na formatkach rysunkowych/zestawieniach
 • Jak łatwo edytować wszystkie rodzaje tekstów w projekcie z tzw. Przeglądarki obiektów
 • Jak pomocne jest użycie automatycznych oznaczeń referencyjnych
 • Jak wykonać kontrolę projektu
 • Jak używać haseł w projektach
 • Jak łączyć projekty
 • Jak program może automatycznie wstawiać rysunki standardowe (narysowane fragmenty obwodów)
 • Jak program może automatycznie generować projekty

... i wiele więcej.

Inne artykuły z tej serii

Może przeczytać więcej w następujących artykułach:

 

◀  Powrót do listy artykułów

 

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2022 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności