PCIAutomation
- CAD Elektryczny

CAD elektryczny - często zadawane pytania

To jest nasza strona z odpowiedziami na często zadawane pytaniami dotyczące szeroko pojętego oprogramowania typu CAD elektryczny oraz programów PCSCHEMATIC.

Znajdziesz tu pytania, które najczęściej zadają profesjonaliści poszukujący programu do projektowania m.in. w zakresie automatyki, elektryki, dokumentacji maszyn i urządzeń. Jeżeli nie znajdziesz tu odpowiedzi na swoje pytania, napisz do nas - chętnie odpowiemy na Twoje pytanie.

Co to jest symbol, punkt połączeniowy symbolu, aparat?

Program PCSCHEMATIC Automation posługuje się pojęciami: symbol, punkt połączeniowy symbolu, aparat. Poniżej zamieszczamy krótkie wyjaśnienie, co jest rozumiane pod tymi pojęciami.

Symbol

Symbol to graficzna prezentacja funkcji urządzenia, stosowana na schemacie.

Jeżeli urządzenie ma jedną funkcję (np. lampka ma funkcję sygnalizacji), wtedy na schemacie jest reprezentowana przez jeden symbol (dla lampki: np. przez symbol żarówki lub diody LED).

Jeżeli urządzenie ma więcej funkcji (np. stycznik ma zwykle funkcje załączanianapędu styków), wtedy na schemacie jest reprezentowany przez dwa lub więcej symboli (dla stycznika: przez symbol styku lub styków - załączanie - i przez symbol cewki - napęd styków).

Na schematach uproszczonych (np. jednokreskowych) zwykle przedstawia się urządzenie w postaci jednego symbolu, prezentującego jego główną funkcję lub zadanie. Np. stycznik będzie prezentowany tylko przez symbol styku (pokazujący działanie - normalnie załączony lub normalnie wyłączony).

Punkt połączeniowy symbolu

Każdy symbol posiada punkty połączeniowe (zaciski, podłączenia), za pomocą których łączy się z liniami na schemacie lub z innymi symbolami.

Aparat

Aparat to inaczej urządzenie. Aparat może być prezentowany przez jeden lub wiele symboli. Aparaty to po prostu elementy, które wykorzystuje się do budowy maszyn, układów sterowania itp.

Co to jest biblioteka symboli i baza aparatury?

Biblioteka symboli

Biblioteka symboli w programie PCSCHEMATIC Automation to zbiór różnych symboli, wykorzystywanych przy rysowaniu schematów.

PCSCHEMATIC Automation wykorzystuje różne rodzaje symboli do różnych zastosowań, m.in.:

 • symbole elektryczne - reprezentują funkcje urządzeń i są stosowane na schematach ideowych,
 • symbole montażowe - pokazują widok urządzenia i są stosowane do rysowania widoków montażowych (zabudowa szaf, płyt montażowych itp.),
 • symbole specjalne - są tu np. symbole formatek rysunkowych (tabelek), symbole dla stron zestawień i inne).

Symbole w bibliotece nie są przypisane do żadnych konkretnych urządzeń, ten sam symbol (np. styku zwiernego) można użyć do pokazanie np. różnych styczników.

Baza aparatury

Baza aparatury zawiera katalog urządzeń różnych producentów. Oprócz takich informacji jak: numer katalogowy, oznaczenie typu, nazwa urządzenia, nazwa producenta, baza aparatury zawiera również informacje o funkcjach danego urządzenia, a więc o symbolach, jakie należy użyć do pokazania danego urządzenia na schemacie oraz o oznaczeniach zacisków, jakie muszą się pojawić przy zaciskach symboli.

Dzięki zastosowaniu bazy aparatury przyspiesza się proces projektowania, gdyż użytkownik nie musi zastanawiać się, jakie symbole dla danego urządzenia musi użyć na schemacie, jakie numery zacisków ma urządzenie, ani nawet np. ile styków pomocniczych ma wybrany stycznik.

Co to jest CAD elektryczny?

CAD elektryczny to ogólne określenie programów typu CAD (komputerowe wspomaganie projektowania), które służą do tworzenia dokumentacji dla szeroko rozumianej branży elektrycznej.

Cechami charakterystycznymi programów typu CAD elektryczny jest zestaw funkcji oraz symboli / bloków / modułów przeznaczonych do tworzenia schematów z zakresu szeroko rozumianej elektryki. Takie funkcje odróżniają programy typu CAD elektryczny od programów typu CAD ogólnego zastosowania, CAD mechaniczny, CAD geodezyjny, CAD elektroniczny i innych.

Pojęcie CAD elektryczny jest bardzo pojemne. Takim mianem określa się zarówno proste programy, które pozwalają np. tylko na rysowanie schematów jednokreskowych, jak i bardzo zaawansowane systemy zawierające funkcje do tworzenia dokumentacji w zakresie elektryki, automatyki, hydrauliki i pneumatyki, instalacji elektrycznych i innych dziedzin związanych z elektryką.

Jednym z programów, który należy do grupy programów typu CAD elektryczny jest PCSCHEMATIC Automation.

Co powinienem wiedzieć, zanim kupię program CAD elektryczny?

Kontaktują się z nami klienci, których możemy podzielić na dwie grupy:

 • Szukający swojego pierwszego programu typu CAD elektryczny do projektowania elektryki, automatyki, planów instalacji.
 • Szukający programu typu CAD elektryczny do projektowania elektryki, automatyki, planów instalacji, który będzie lepiej spełniał ich oczekiwania niż program, którego używają obecnie.

 

Zawsze trzymaj się zasady nr 1: nie śpiesz się z podjęciem decyzji, gdy zamierzasz kupić program do projektowania! Pobierz wersję demo (testową) programu i wypróbuj drobne czynności - takie, które powtarzasz (lub będziesz powtarzał) setki razy dziennie podczas pracy z projektem. Wypróbuj też zaawansowane funkcje programu.

Poza tym najważniejsze jest, żebyś poświecił trochę czasu na zastanowienie się. Wybór systemu typu CAD elektryczny jest ważną decyzją - kupujesz przecież program na wiele lat.

Zapoznaj się też artykułami o programie Automation.

Jak mogę otrzymać PC | Automation bez płacenia?

Gramy z klientami w otwarte karty, dlatego masz możliwość:

 • Pobrać do testów wersję demonstracyjną programu PC | Automation Demo, zawierającą wszystkie funkcje wspomagające projektowanie elektryczne, bez ograniczeń czasowych ani funkcjonalnych (jedyne ograniczenie to wielkość tworzonego projektu).
 • Zapoznać się z kompletnym zestawem podręczników użytkownika do programu PC | Automation.
 • Zapoznać się z naszymi filmami pokazującymi proces projektowania w elektryce - możesz tam zobaczyć PC | Automation w akcji.
Dlaczego powinienem kupić PC | Automation?

Klienci, którzy kupili Automation najczęściej mówią nam, że zrobili to ponieważ:

 • Jest prosty w obsłudze i bardzo elastyczny podczas codziennej bieżącej pracy.
 • Technologia Przeciągnij i rysuj pozwala na wyjątkowo szybkie tworzenie stron schematów elektrycznych.
 • Mamy bardzo dobrą pomoc techniczną, która pomaga rozwiązać problemy, jakie możesz napotkać pracując z programem.
 • Inteligentne kopiowanie fragmentów schematów - z renumeracją symboli - oszczędza sporo czasu.
 • Inteligentne połączenie między bazą danych i symbolami jest unikatowe.
 • Normy elektryczne są inteligentnie zintegrowane - pomagają w pracy, ale nie narzucają się na siłę, pozwalając na swobodę rysowania.
 • Program posiada funkcje do automatycznego generowania projektów, graficznych planów złączek, kabli i połączeń, dokumentacji symboli w projekcie/bibliotekach. (Zobacz filmy o tych funkcjach).

Gdy bliżej poznasz program Automation (pobierz wersję testową) na pewno znajdziesz wiele innych powodów, które powodują, że warto kupić właśnie ten CAD elektryczny do tworzenia swojej dokumentacji.

Czy mogę przenieść moje schematy z innych systemów do PC | Automation?

Tak! Możesz przekonwertować schematy praktycznie z każdego systemu CAD ogólny bądź CAD elektryczny do formatu PC | Automation - pod warunkiem, że inny system CAD ogólny bądź CAD elektryczny może zapisać rysunki w formacie DWG lub DXF.

Firma Informik oferuje również usługi i pomoc w zakresie konwertowania rysunków z innych systemów CAD ogólny bądź CAD elektryczny do formatu Automation. Jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów, napisz do nas na adres: pomoc@pcschematic.pl

Czy mogę eksportować schematy do innych formatów?

Z programu PC | Automation możesz eksportować projekty oraz symbole do formatów DWG i DXF. Firma PCSCHEMATIC A/S jest aktywnym członkiem stowarzyszenia OpenDWG Alliance, które zajmuje się tworzeniem programów do konwersji z/do formatu DWG i DXF.

Możesz również wyeksportować schematy do formatu PDF (zachowując aktywne odnośniki w PDF).

Normy elektryczne: jak dobrze są zintegrowane z PC | Automation?

Firma PCSCHEMATIC A/S ma szczegółowy wgląd w normy dotyczące dokumentacji elektrycznej, jest także aktywnym członkiem komitetu normalizacyjnego. Opublikowaliśmy również książkę (w Polsce dostępne jest polskie wydanie) "Dokumentacja elektryczna zgodna z normami".

Dzięki tej wiedzy o normach, w programie PC | Automation zaimplementowane zostały reguły określone w normach. Jednak program jest bardzo elastyczny, więc możesz go również używać stosując inne standardy niż IEC/EN. Możesz nawet stosować swoje własne standardy lub standardy narzucone przez klienta.

Ile kosztuje program PC | Automation?

To jedno z najczęściej zadawanych pytań - niestety najczęściej zadawane jest jako pierwsze pytanie.

Jaki jest jednak sens porównania ceny programu PC | Automation z programami graficznymi czy CAD-ami uniwersalnymi? Chyba tylko taki, że to najczęściej wymieniane przez naszych klientów programy "nie-elektryczne" stosowane do rysowania dokumentacji elektrycznej. Oba te programy są doskonałymi programami, ale nie zostały stworzone do tworzenia dokumentacji elektrycznej.

Lepiej już porównać cenę z innymi programami typu CAD elektryczny. Tu też jednak sprawa nie jest prosta i oczywista. Pomimo to, że wszystkie programy służą do tworzenia dokumentacji elektrycznej, różnią się sposobem pracy oraz możliwościami (zestawem funkcji, modułów itp.) w różnych wersjach. Jak można porównać programy, które kosztują tyle samo, ale jeden z nich ma np. pełny zestaw funkcji i ograniczenie wielkości tworzonego projektu, a drugi ograniczoną ilość funkcji, ale nie ma ograniczeń wielkości projektu?

Zanim zaczniesz porównywać ceny, przetestuj różne programy, zapoznaj się z dostępnymi wersjami, ograniczeniami, modułami itp. Zastanów się nad swoimi oczekiwaniami i wtedy porównaj ceny.

Jak kupić program PC | Automation?

Programy PCSCHEMATIC możesz kupić w następujący sposób:

 • Wysyłając zamówienie e-mailem do naszej firmy (dane kontaktowe). Skontaktujemy się z tobą i uzgodnimy szczegóły płatności i dostawy.
 • Dzwoniąc na numer 71-352-85-71.
Pomoc techniczna: jak mogę ją uzyskać?

Każdy użytkownik programu PCSCHEMATIC, niezależnie od tego, jaką wersję programu posiada, ma prawo do pomocy technicznej (przez pocztę elektroniczną, pisząc na adres pomoc@pcschematic.pl).

Rozszerzona pomoc techniczna dostępna jest dla użytkowników, którzy wykupili usługi pomocy technicznej.

Więcej informacji o pomocy technicznej znajdziesz na stronach o pomocy technicznej.

Co się staje, gdy kupię program PC | Automation?

Gdy kupisz program PC | Automation, otrzymujesz:

 • Możliwość korzystania z obszernej bazy aparatury, dostępnej z programem PC | Automation,
 • Jeżeli używasz programu PC | Automation, będziesz otrzymywał bezpośrednio w programie dodatkowe informacje przez internet. Będziesz informowany o wydaniu nowych poprawek do programu, nowych filmów prezentujących działanie programu, aktualizacjach bazy danych aparatury oraz o pojawieniu się nowej wersji programu.
 • Aktualizacje / poprawki do wersji, którą kupiłeś dostępne są w sekcji uaktualnień.

Poza tym masz dostęp do:

 • Pomocy technicznej przez pocztę elektroniczną (pomoc@pcschematic.pl).
 • Podręczników do PC | Automation.
 • Filmów, prezentujących działanie programu oraz sposób wykonywania różnych czynności projektowych. Te filmy zawierają bardzo dużo szczegółowych informacji, wyjaśniając i pokazując jak należy wykonywać w praktyce różne operacje.
 • Dostęp do artykułów o programach do wspomagania projektowania CAD, szczególnie dla branży elektrycznej.

Producent programu, firma PCSCHEMATIC A/S jest bardzo zainteresowany opiniami i doświadczeniami użytkowników programów PCSCHEMATIC. Dzięki takim informacjom możliwy jest dalszy rozwój programu w kierunku oczekiwanym przez użytkowników. Dlatego: jeżeli masz jakieś uwagi lub doświadczenia z używania programów, nie zastanawiaj się długo i podziel się tą informacją z firmą Informik (przekażemy tą informację do producenta) lub kontaktuj się bezpośrednio z producentem (w języku angielskim).

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2022 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności