Praca z PLC w programie dla elektryków - 5 prostych zasad

Naucz się 5 rzeczy, które musisz wiedzieć, aby szybko i efektywnie pracować ze sterownikami PLC - w zaawansowanym programie do projektowania elektrycznego, takim jak PCSCHEMATIC Automation.

Gdy osiągniesz już odpowiednią wiedzę na temat schematów sterowania i zasilania, możesz zapoznać się z dodatkowymi funkcjami, które mogą być przydatne podczas pracy z PLC.

Pozwoli ci to zarządzać większą ilością PLC w dokumentacji oraz pozwoli ci na szybką wymianę informacji z programem PLC, którego używasz.

Montaż szafy

Mówiąc prosto – jest 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć, żeby szybko i efektywnie pracować z PLC, używając zaawansowanego programu typy CAD elektryczny, jakim jest PCSCHEMATIC Automation.

1. Zapoznaj się z opcjami stosowania symboli PLC

Musisz wiedzieć, że podczas dokumentowania PLC możesz zastosować jeden duży symbol reprezentujący cały moduł PLC, lub wiele małych symboli We/Wy, reprezentujących poszczególne wejścia lub wyjścia PLC. Gdy wybierzesz układ PLC z bazy aparatury, pojawi się menu podręczne symboli, z którego możesz wybrać, czy użyć jednego rodzaju symbolu czy innego.

Zaoszczędzisz dużo czasu zapoznając się z podstawowymi zasadami pracy ze sterownikami PLC w PCSCHEMATIC Automation.

Dla tych PLC, dla których ma to sens, można również stosować adresowanie z bazy aparatury. Może to zostać wykonane w bazie aparatury producenta, lub możesz sam wpisać to do swojej bazy aparatury raz i dla wszystkich.

2. Importowanie/Eksportowanie danych We/Wy PLC

Możesz również zaoszczędzić czas zapoznając się ze sposobem łatwego wczytania plików We/Wy PLC z różnych programów PLC. Jeżeli zdecydujesz się na import, program powie ci o konsekwencjach importu. Jeżeli odpowiesz „Tak” na pytanie o import, zmiany zostaną przeniesione do wszystkich odpowiednich miejsc w dokumentacji. Analogicznie, możesz eksportować dane We/Wy PLC z PCSCHEMATIC Automation do programów PLC.

3. Symbole odsyłaczy dla PLC

Szczególnie podczas pracy z dużymi układami PLC, do każdego może być dołączona znacząca ilość informacji. Dlatego powinieneś wiedzieć, że podczas umieszczania PLC, wypełniany jest tzw. symbol odsyłacza PLC, zawierający wszystkie dane dla tego PLC. Gdy dokonywane są zmiany dla wejść lub wyjść dla pojedynczych symboli We/Wy PLC, są one również wyświetlane w symbolu odsyłacza PLC.

Gdy dokonujesz zmian w danych PLC w symbolu odsyłacza PLC, zmiany te są również automatycznie przenoszone do odnośnych symboli We/Wy w dokumentacji. Gdy zmieniony zostaje adres symbolu We/Wy, pozostałe teksty dla tego punktu połączenia są zmieniane zgodnie z informacją o tym adresie w symbolu odsyłacza PLC. Gdy załadowana jest lista We/Wy PLC, symbole dla odnośnych PLC są aktualizowane.

4. Zmiana danych dla PLC

Poza informacjami o stosowaniu symboli odsyłaczy PLC i imporcie danych We/Wy PLC, warto też poznać inne opcje zmiany parametrów PLC w programie. Wchodzi w to tzw. Przeglądarka obiektów, w której możesz edytować parametry każdego obiektu w dokumentacji, włączając w to parametry PLC.

Możesz również użyć funkcji importu i eksportu do edycji parametrów We/Wy PLC w Excelu. Możesz też oszczędzić czas zapoznając się z funkcjami dla automatycznego numerowania w tekstach projektu, np. dla nazw połączeń i adresów PLC.

5. Teksty powiązane i łamanie tekstów

Kolejną rzeczą, która czyni importowanie danych We/Wy PLC znacząco łatwiejszą jest zapoznanie się z tworzeniem tzw. tekstów powiązanych. Gdy podczas importu zmieniasz informację o PLC, która pojawia się również gdzieś w projekcie poza symbolem PLC, ważne jest, żeby ten tekst również został zaktualizowany w projekcie.

Możesz się upewnić, że tak się stanie przez połączenie tych tekstów powiązaniem. Gdy jeden z tekstów zostaje zmieniony, pozostałe powiązane teksty zostają tak samo zmienione. Przydaje się również wiedza na temat tego, jak spowodować, żeby tekst był kontynuowany w kolejnej linii, gdy nie przekroczy on określoną długość.

Podczas importu danych We/Wy PLC może to być istotne dla wyglądu dokumentacji, ponieważ za długie teksty mogą powodować, że utracisz przejrzystość dokumentacji.

Łatwość nauki

Nauka tych opcji nie wymaga dużego wysiłku z twojej strony. Szybką metodą zapoznania się z tymi opcjami może być uczestnictwo w kursie nauki programu, gdzie nauczysz się również wiele o funkcjach programu Czas spędzony na takim szkoleniu zaowocuje szybszą pracą na co dzień.

Inne artykuły z tej serii

Może przeczytać więcej w następujących artykułach:

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2023 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności