Standardy rysunkowe projektów elektrycznych

Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, jak surowe są unijne normy rysunkowe projektów elektrycznych – lub że wymagania te są obecnie rygorystycznie stosowane w Unii Europejskiej. Trudno jest znaleźć sposób na uzyskanie oprogramowania do projektowania elektrycznego, które ułatwi spełnianie standardów rysowania projektów elektrycznych.

„Najnowsze wymagania Unii Europejskiej w zakresie dokumentacji elektrycznej zostały tak zaostrzone, że prawie trzeba być profesorem, aby poprawnie tworzyć dokumentację. Zwykły elektryk nie ma szans, aby to zrobić bez odpowiedniego wsparcia” - mówi Ove Larsen, dyrektor generalny PCSCHEMATIC, twórcy najlepiej sprzedającego się duńskiego oprogramowania do projektowania elektrycznego, PCSCHEMATIC Automation.

Montaż szafy

Oprogramowanie CAD obsługuje standardy rysunków elektrycznych

I to nie tylko dla zabawy musisz prawidłowo dokumentować. Ostatnie zaostrzenie norm UE oznacza, że nie można już uzyskać certyfikatu CE dla swoich maszyn, jeśli dokumentacja nie spełnia norm UE dotyczących rysunków elektrycznych. Dlatego Ove Larsen uważa automatyczne wsparcie norm i standardów IEC/EN/ISO jako najwyższy priorytet podczas opracowywania oprogramowania do projektowania elektrycznego, PCSCHEMATIC Automation.

Inteligentne wsparcie oznaczeń referencyjnych

„Ku przerażeniu większości elektryków” — kontynuuje Ove Larsen — „stosowanie oznaczeń referencyjnych stało się obecnie obowiązkowe w celu uporządkowania dokumentacji elektrycznej. Dobrą wiadomością jest jednak to, że nie jest tak trudno zrozumieć ogólną koncepcję oznaczeń referencyjnych, a program zawiera udogodnienia, które ułatwiają przestrzeganie międzynarodowych standardów”.

W dzisiejszych czasach prawie trzeba być profesorem, aby tworzyć poprawną dokumentację elektryczną bez korzystania z dobrego oprogramowania do projektowania elektrycznego
Ove Larsen, PCSCHEMATIC

Zakres oznaczeń referencyjnych może dotyczyć całych stron projektu, jak również wybranych obszarów w obrębie stron. Konsekwencje, jakie może to mieć dla nazw symboli w obszarach z oznaczeniami referencyjnymi, są obsługiwane przez program automatycznie.

Podział na rozdziały dla lepszego przeglądu

Jednocześnie Ove Larsen położył nacisk na tworzenie zestawu ramek, które pozwalają lepiej uporządkować obszerną dokumentację. Możliwe jest dzielenie projektów na rozdziały oraz automatyczne tworzenie oddzielnych spisów treści dla każdego rozdziału. Ponadto wbudowane okno eksploratora umożliwia odnajdywanie poszczególnych elementów na stronach. Można to łatwo zrobić dzięki temu, że wszystkie części dokumentacji elektrycznej są zebrane w jednym pliku.

Nazewnictwo symboli zgodnie z obowiązującymi normami EN/IEC/ISO

„Podczas instalacji PCSCHEMATIC Automation zobaczysz, że tworzona jest zarówno biblioteka symboli EN60617, jak i DB60617”, wyjaśnia Ove Larsen. „Dzieje się tak, ponieważ chcemy być tak klarowni, jak to tylko możliwe, jeśli chodzi o standardowe symbole. Dlatego symbole w bibliotece EN60617 są symbolami opisanymi w normie. Symbole w bibliotece DB60617 nie są bezpośrednio opisane w normie – np. symbole złożone. Symbole te są jednak tworzone zgodnie ze wskazówkami opisanymi w normie. Innymi słowy, tak wyglądałyby symbole, gdyby zostały opisane bezpośrednio w normie.

Powodem, dla którego biblioteka zaczyna się od DB, jest to, że te symbole są używane w połączeniu z wieloma bazami aparatury producentów aparatów elektrycznych w programie do projektowania elektrycznego. Jedyną zmianą w nowym standardzie są zasady nazewnictwa dla niektórych typów symboli.”

Ponadto istnieje możliwość kontrolowania kodu literowego bezpośrednio z baz aparatury dostawców aparatów dla programu.

Przestrzeganie standardów podczas kopiowania obszarów

W odniesieniu do nazewnictwa złączek określono teraz szczegółowe zasady nadawania nazw/numeracji złączkom. Dlatego należy nazywać/numerować zaciski silnika i zaciski zasilania oraz zaciski wejściowe i wyjściowe według różnych zasad.

Podczas kopiowania obszaru program najpierw sprawdza, czy został narysowany zgodnie z nowymi zasadami EN60204-1,14.2.1 dotyczącymi nazewnictwa przewodów i zacisków. W takim przypadku program analizuje, jakie typy terminali zawiera i zmienia ich nazwy zgodnie z ich typem. Ponieważ nie jest dozwolona żadna przerwa w numeracji, program jednocześnie śledzi, które nazwy/numery zostały zastosowane dla różnych typów zacisków.

Podczas kopiowania obszaru program najpierw sprawdza, czy został narysowany zgodnie z nowymi zasadami EN60204-1,14.2.1 dotyczącymi nazewnictwa przewodów i zacisków.
W takim przypadku program analizuje, jakie typy terminali zawiera i zmienia ich nazwy zgodnie z ich typem.

Gdy skopiowany obszar zawiera numery przewodów, kopia jest przypisywana do następnych dostępnych numerów przewodów – zgodnie z ogólną zasadą wybraną dla numeracji przewodów w programie. Uwzględniane są również zastosowane oznaczenia referencyjne oraz numeracja ścieżek prądowych.

Rysunek poprawny montażowo i oryginalna numeracja przewodów

Zgodnie z wytycznymi zawartymi w normie EN61082-3 dokumentację można utworzyć w postaci schematów obwodów sterowania lub rysunków montażowych. „Niestety, faktem jest” - mówi Ove Larsen - „że nie można sprawić, by program poprawił projekt, aby automatycznie został narysowany prawidłowo montażowo. Ale PCSCHEMATIC może cię ostrzec, gdy narysujesz coś, co nie jest prawidłowo narysowane. Ponadto program może wykrywać części istniejących projektów, które nie są poprawnie narysowane. Następnie możesz samodzielnie narysować to prawidłowo."

„Ponadto dozwolone jest zarówno stosowanie numeracji przewodów, jak i numeracji potencjałów. Ponieważ wszystkie przewody muszą być jednoznacznie identyfikowane, nie wystarczy jedynie zastosować numerację przewodów” - podkreśla Ove Larsen. Dlatego zaleca się stosowanie rzeczywistej numeracji przewodów, która jest obsługiwana przez program automatycznie. Opcjonalne jest również kodowanie kolorami żył kablowych i automatyczne numerowanie potencjałów, dzięki czemu program obsługuje wszystkie zatwierdzone typy identyfikacji przewodów.

Oryginalne graficzne plany kabli i złączek

Wiele programów do projektowania elektrycznego reklamuje się, że tworzy graficzne plany kabli i złaczek, ale kiedy przyjrzysz się bliżej, okazuje się, że są to tylko zestawienia kabli i złaczek. Według najnowszych standardów UE to już nie wystarcza.

PCSCHEMATIC Automation może zatem tworzyć oryginalne plany kabli i złączek, które również mogą być aktualizowane automatycznie. Użytkownicy programu mogą sami ustawić parametry tworzenia planów, a następnie pozwolić programowi wykonać pozostałą ciężką pracę.

Jednak po utworzeniu planów może być konieczne wprowadzenie kilku kosmetycznych zmian. Dzieje się tak dlatego, że nie jest możliwe stworzenie procedur programistycznych, które przewidują wszystkie możliwe sytuacje. Ale Ove Larsen stwierdza, że 99 procent jest całkowicie możliwe. Przy kolejnych zmianach w dokumentacji graficzne plany kabli i złączek mogą być również aktualizowane o te zmiany.

Łatwa praca zgodnie z międzynarodowymi normami elektrycznymi

„Z ogólnej perspektywy nie jest możliwe stworzenie programu, który automatycznie spełnia wszystkie normy i standardy zawarte w dokumentacji. Wymaga to od użytkownika programu również pewnej znajomości norm. Jestem przekonany, że dla tego użytkownika stworzyliśmy program, który maksymalnie ułatwia przestrzeganie europejskich i międzynarodowych standardów rysowania projektów elektrycznych”.

Książka o standardach rysunkowych projektów elektrycznych

Aby umożliwić zainteresowanym użytkownikom uzyskanie szczegółowej wiedzy na temat norm elektrycznych i standardów rysunkowych, firma PCSCHEMATIC stworzyła książkę „Dokumentacja elektryczna zgodna z normami” we współpracy z gronem profesjonalistów. Książka została napisana przez firmę PCSCHEMATIC, a angielska wersja jest dostępna od 2004 roku i w razie potrzeby była aktualizowana. Książka jest również dostępna w języku duńskim, czeskim i polskim.

„Tak więc, jak widać, robimy wszystko, co w naszej mocy, aby maksymalnie ułatwić przestrzeganie międzynarodowych i europejskich standardów rysunków projektów elektrycznych” — kończy Ove Larsen.

Przydatne łącza

Biuro

INFORMIK
ul. Jęczmienna 16/3
53-507 Wrocław
Polska

NIP: PL7741814001
REGON: 930388872

Telefon

tel. +48 71-352-85-71

E-mail

info@pcschematic.pl

© 2023 Copyright i wykonanie INFORMIK Polityka prywatności